Photo animal
Photo mask
Zaposleni ZOO Ljubljane na EAZA 2024
17.10.2024

Na severu Nemčije, natančneje v ZOO Leipzig, je v tednu od 8. do 12. oktobra 2024 potekala letna konferenca Evropske zveze živalskih vrtov in akvarijev oz. krajše EAZA, katere član je od leta 1999 tudi Živalski vrt Ljubljana. V petih pestrih dneh so zaposleni v ZOO Ljubljana in ostali udeleženci razpravljali o posebnih temah in aktualnih vprašanjih gojenja ogroženih vrst živali v živalskih vrtovih ter ohranjanja vrst in habitatov v naravnem okolju. Letos se je več kot 130 posameznih dogodkov v lastnem konferenčnem centru živalskega vrta konference udeležilo okoli 1000 udeležencev iz več kot 50 držav.

Zaposleni ZOO Ljubljane na EAZA 2024

Glavni fokus konference so bile podnebne spremembe in izguba biotske raznovrstnosti, pojavi, s katerimi se trenutno sooča svet in imajo daljnosežne posledice. EAZA kot skupnost živalskih vrtov in akvarijev čuti dolžnost prispevati k celostnemu pristopu k svetovnemu odzivu na omenjene izzive, da bi ohranili živalske vrste in globalno biotsko raznovrstnost.


Med govorci tudi Nobelov nagrajenec


V uvodnem pozdravu konference je zbrane nagovoril predsednik EAZE Endre Pap ter gostitelj letošnje EAZA konference, direktor ZOO Lepizig, prof. Jörg Junhold. Med osrednjimi govorniki je bil tudi Nobelov nagrajenec, dr. Svante Pääbo, direktor Inštituta Max Planck, znanstvenik, specializiran za evolucijsko genetiko.

Predstavitev dela ZOO Ljubljana

Iz ZOO Ljubljana se je konference udeležilo šest zaposlenih, ki so pet dni prisostvovali predavanjem, povezanimi z interesi delovanja Živalskega vrta Ljubljana v prihodnosti. Poleg srečanj za posamezne živalske skupine, krovnih tem, kot so vprašanja zdravja in prehrane, obravnavanje zahtev upravljanja populacij, da bi lahko dolgoročno ohranili vrste, sodelovanje živalskih vrtov pri ohranjanjih naravnih življenjskih prostorov ogroženih vrst, so bila zanimiva tudi pedagoška in veterinarska predavanja oz. delavnice.

Veterinar ZOO Ljubljana, dr. Pavel Kvapil, je na predavanju na temo malih zveri predstavil amdoparvovirus pri rdeči pandi. Požel je ogromno zanimanja. In kaj je povedal? Amdoparvovirus rdeče pande (RPAV) je v živalskih vrtovih zelo razširjen in so ga odkrili tako pri zdravih kot tudi bolnih živalih. Da bi lažje pojasnili klinični vpliv virusa pri tej ogroženi vrsti, so raziskovalci zbrali iztrebke zdravih živali v živalskem vrtu v 6-letnem obdobju in odkrili virus v 72/75 vseh vzorcih, kar kaže, da je RPAV lahko dolgotrajna okužba brez simptomov. Izvedli so tudi poskus na 43 primerih obdukcije iz štirih zbirk živalskih vrtov (3 iz ZDA, 1 iz Evrope) in ugotovili, da je bil RPAV v teh populacijah rdečih pand prisoten vsaj dve desetletji pred odkritjem. Potek okužbe z RPAV ima lahko kljub očitno vztrajnemu prenašanju in poteku brez simptomov pomemben vpliv na populacije mačjih pand v živalskih vrtovih.

Direktorica ZOO Ljubljana, Barbara Mihelič, se je udeleževala sej izvršnega odbora zveze EAZA in izmenjala prakse vizij in učinkovitega upravljanja živalskih vrtov.

Kuratorka Špela Štrus je predstavila potek procesa vzreje neogroženih vrst jelenov na ogrožene vrste, ki so del evropskega vzrejnega programa ogroženih vrst (EEP), ki je namenjen ohranjanju zdravih populacij živali v živalskih vrtovih, hkrati pa varuje genetsko zdravje živali, za katere skrbimo. ZOO Ljubljana oz. njegova kuratorka je tako po zelo skrbnem premisleku in posvetovanju z Deer Tag-om, ki je svetovalna skupina strokovnjakov za taksonomsko skupino jelenjad, uredila zamenjavo neogroženih navadnih jelenov ter damjakov za zelo ogroženi vrsti - indokitajsko siko in svinjskega jelena. Proces menjave, razloge za izbiro teh dveh vrst ter izzive ob menjavi je predstavila zbranim udeležencem in na ta način prenesla izkušnje ZOO Ljubljana kolegom iz drugih institucij.

Konferenca v prijetnem vzdušju

Bistvena skrivnost EAZA letnega srečanja pa je v urah med in po dnevnih srečanjih udeležencev od 8.30 do 20. oz. tudi do 24. ure (zaradi delovnih večerij). Da bi uskladili tolikšno raznolikost kultur, izkušenj in regionalno specifičnih omejitev, je bilo potrebno medsebojno spoštovanje, poslušanje in konstruktivno pogovarjanje, zato je tudi letošnja konferenca zaradi izjemno gostoljubne organizacije ZOO Leipzig odlično uspela.