Spoznaj in obišči
Srečaj svojo NAJ žival - sajmirije
Če so sajmiriji vaše najljubše živali, lahko vstopite v njihovo bivališče in jih nahranite z žuželkami. Oskrbnika lahko vprašate vse kar vas zanima o sajmirijih.
Oskrbnik živali za en dan – obisk pri sajmirijih
Na tem programu lahko pomagate oskrbniku pri čiščenju bivališča sajmirijev in jih spoznate prav od blizu. Sajmirijev ne smete božati, lahko pa se jim nastavite kot plezalo. Radi skočijo na vas in iz roke vzamejo hrano.
Čas hranjenja
Večkrat na teden, po urniku hranjenja, lahko popoldne opazujete sajmirije pri hranjenju, ko jim hrano prinese njihov oskrbnik.
Vodenja za šole in naključne obiskovalce
Sajmirije spoznavamo na Dogodivščinah z živalmi, Učnih urah in Naravoslovnih dnevih.
Kako za njih skrbimo
Tortica za zajtrk
Sajmiriji na dan dobijo 4 obroke. Jutranji vsebuje posebno ''tortico'' za sajmirije ter listnato zelenjavo, kot je radič, cikorija, zelje, blitva, špinača, solata in vodna kreša. Drugi obrok je sestavljen iz žuželk in briketov za sajmirije. Tretji obrok vsebuje stročji fižol, grah, brokoli, cvetačo, stebelno zelenjavo, kumare, čebulo in koromač ter kuhan riž, ajdovo ali proseno kašo in jajce. Zadnji obrok so različni oreški in semena ter zelenjava kot je korenje, pastinak, sladki krompir, repa, koleraba, buče, paprika, paradižnik, zelena in redkev.
Radi brskajo
Radi se igrajo z okrasnimi bučami in votlimi žogicami v katerih so žuželke. Kožuhe si natrejo s svežo meto. V mrežasto kocko jim damo slamo in vanjo skrijemo priboljške, ki jih nato iščejo. Skratka ves dan nekaj iščejo in brskajo.
Prija jim toplota in vlaga
Dnevna oskrba zajema vsakodnevno čiščenje notranjega prostora: odstranimo ostanke hrane in iztrebke. Pomijemo plezala, stene in steklo.
Na tleh imajo debelo plast lubja, ki ga vlažimo in tako vzdržujemo visoko zračno vlago. Pri temperaturah nad 15 °C jim odpremo loputo, da gredo lahko na otok, vsak večer pa jih zaradi varnosti zapremo v notranji prostor.
Občutljivi so na nizke temperature, zato jim pozimi ogrevamo notranji prostor.
Sajmiriji po oskrbnikih radi plezajo in ker so zelo radovedni, pretaknejo vse žepe njihove uniforme.
Naravovarstvo v ZOO
Uspešno razmnoževanje v živalskih vrtovih
Evropski živalski vrtovi smo organizirali Evropski vzrejni program (EEP), v okviru katerega gojimo in razmnožujemo to redko in ogroženo živalsko vrsto. Vodimo tudi Rodovno knjigo (ESB), da ne prihaja do sorodstvenega križanja med sajmiriji.
Sajmirije gojijo v 61 ZOO-jih in sicer 358 samcev in 448 samic. Vsako letu se skoti okoli 108 mladičev. Prvi sajmiriji so v Evropo prišli iz Bolivije med leti 1970 in 1980. Od takrat se v evropskih živalskih vrtovih uspešno razmnožujejo .