Photo animal Photo animal Photo animal Photo animal Photo animal
Photo mask
Odprti smo:
ODPRTO VSAK DAN December, januar, do 15. februarja
od 9:00 do 16:30

Pikasta kuna vrečarica Dasyurus viverrinus

Pikasta kuna vrečarica

Vzhodna kuna vrečarica je srednje velik mesojedi vrečar, ki izvira iz Avstralije. Samci so velikosti majhne domače mačke, v povprečju 60 cm dolgi in težki malo več kot kilogram. Samice so nekoliko manjše. Majhne bele lise pokrivajo celo telo, razen bujnega repa, ki ima lahko belo konico. Obstajata dve barvni varianti: rjavo-rumena in črna, obe z belimi pikami po telesu, vendar ne na repu. Od ostalih kun vrečaric (vseh skupaj je šest vrst) se razlikuje po tem, da nima peg na repu, da ima na zadnji nogi le štiri prste in da je glava manjša in ožja.

Spoznaj in obišči

V nekdanji ogradi ježevcev


Vzhodne kune vrečarice se v ljubljanskem živalskem vrtu nahajajo v prenovljeni, nekdanji ogradi indijskih ježevcev ob Vivariju. V ogradi imajo urejeno tudi razgledišče.


Vodenja za šole

Kune obiščemo na učnih urah in večurnih vodenjih.

Kako za njih skrbimo

Vsakodnevna oskrbniška opravila


Oskrba kun vrečaric poteka vsak popoldan. Oskrbniki pregledajo ogrado, preverijo temperaturo notranjega prostora, zamenjajo vode, jih nahranijo in očistijo ogrado.
Njihov obrok je sestavljen iz enodnevnih piščancev, prepelic, miši, podgan, mletega govejega mesa in rib (slanik). Vsak dan dobijo nekaj od naštetega. Dnevne količine hrane so različne, kar pomeni, da vsak dan ne dobijo enako količino hrane. Vsakodnevno dobijo tudi žive žuželke, saj so izredno dobri lovci. Žuželke v ZOO Ljubljana občasno zapakiramo v papirnate vreče (škrniclje), da se malo bolj potrudijo in svoj obrok iščejo. Količino hrane spreminjamo glede na telesno kondicijo.

V naravi so velik del njihove hrane nevretenčarji – pajki, ščurki in kobilice. Sicer so tudi pomembni plenilci zajcev, miši in podgan. V ZOO Ljubljana se trudimo, da je njihov jedilnik čimbolj podoben naravni hrani.

Trije samčki za začetek vzreje

Za spoznavanje z vrsto smo v ZOO Ljubljana dobili tri samce. V prihodnje upamo, da dobimo tudi samice in začnemo z vzrejnim programom. Mogoče pa dobimo tudi drugo, temno barvno varianto!

Naravovarstvo v ZOO

Vzhodna kuna vrečarica je na avstralski celini izumrla pred več kot 50 leti, preživela pa je le na otoku Tasmanija. Program Tasmanian Quoll Conservation je v sodelovanju z ZOO Leipzig leta 2008 začel program ponovne naselitve te vrste. Jeseni 2018 so opazili prvo razmnoževalno kolonijo v naravi, na območju zaščitenem pred plenilci. To je prva mesojeda žival, izumrla na avstralski celini, ki je bila uspešno vrnjena v divjino. 


ZOO Ljubljana je eden izmed le devetih živalskih vrtov v okviru EAZA, ki goji to vrsto ogrožene kune. V naravi so večinoma samotarji in nočne živali. Tudi pri nas rade dremljejo čez dan, vendar se v popoldanskih urah počasi prebudijo, tako da so takrat vidne tudi našim obiskovalcem. 

V Evropi je vrsta prisotna še v živalskih vrtovih na Nizozemskem, v Nemčiji (celo v štirih), Italiji, Španiji in Veliki Britaniji. 

Osebna zgodba iz ZOO

Tau, Daku in Koa so mladi samci, ki so v ljubljanski živalski vrt prišli julija 2024. V naravi so večinoma samotarji in nočne živali. Tudi pri nas rade dremljejo čez dan, vendar se v popoldanskih urah počasi prebudijo, tako da so takrat vidne tudi našim obiskovalcem. Brate se med seboj loči po vzorcu pik, predvsem na hrbtni strani. Sicer pa radi raziskujejo, kopljejo, se skrivajo, …

Osebna izkaznica
Ime:
Tau
Rojstno ime:
Tau
Datum rojstva:
9.-12. julij 2022 iz ZOO Parco Faunistico La Torbiera iz Italije
Prihod v ZOO Ljubljana:
23. julij 2024
Opis:

Tau, Daku in Koa so bratje. Med seboj se jih loči po vzorcu pik, predvsem na hrbtni strani. Radi raziskujejo, kopljejo, se skrivajo, …

Ime:
Daku
Rojstno ime:
Daku
Datum rojstva:
9.-12. julij 2022 iz ZOO Parco Faunistico La Torbiera iz Italije
Prihod v ZOO Ljubljana:
23. julij 2024
Opis:
Ime:
Koa
Rojstno ime:
Koa
Datum rojstva:
9.-12. julij 2022 iz ZOO Parco Faunistico La Torbiera iz Italije
Prihod v ZOO Ljubljana:
23. julij 2024
Opis:
Vzhodna kuna vrečarica je avstralski endemit.
V Zavetišču za divjinske živali v Novem Južnem Walesu v Avstraliji so od leta 2017 vzgojili in izpustili okoli 250 osebkov v naravno območje, zaščiteno pred plenilci.
To vrsto kune najdemo le v Tasmaniji, za njihovo izumrtje na avstralski celini pa so krive lisice, mačke in bolezni.
OGLAS SPONZORJA/POKROVITELJA ŽIVALI
TUDI TI POSTANI POKROVITELJ
(link na trženje igrač, enrichmenta ipd)