-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
Prijavite se na ZOO e-novice, ki vam bodo občasno polepšale dan!
So vam všeč fotografije živalskih mladičkov? Pa videoposnetki smešnih živalskih vragolij? Radi izveste kaj novega o svetu živali, koristite posebne ugodnosti in vas zanima, kaj vse se dogaja v Živalskem vrtu Ljubljana?
Indokitajska sika je nekoč živela v severnem Vietnamu in jugozahodni Kitajski, danes pa naj bi v naravi izumrla. Nazadnje, leta 1990, je bilo v divjini opaženih nekaj živali. Ta podvrsta je izumrla deloma zaradi izgube življenjskega prostora, deloma zaradi lova za meso in rogovje, ki se uporablja v tradicionalni medicini. V 39 živalskih vrtovih po svetu je bilo oktobra 2023 okoli 419 indokitajskih sik.
Med rukom ima samec kuštravo grivo
Indokitajska sika je srednje velik jelen, čvrste konstitucije in dolgih vitkih nog. Poletno dlako ima kostanjevo rdeče barve z belimi pikami, ki pozimi preide v temno rjavo barvo s komaj vidnimi pikami. Trebuh, brada in vrat so običajno sivi ali umazano beli, rep pa bel s črno črto. Glava je ozka. Zadek je svetlejši in pokrit z dlako, ki se ob preplahu postavi pokonci in je tako še bolj viden. Samci imajo bolj čvrst vrat, na vratu pa se med rukom lahko pojavi daljša dlaka oziroma kuštrava griva. So veliko večji od samic in imajo rogovje.
Ograda
Ogrado indokitajske sike najdete, če greste mimo Vivarija in se takoj za plačljivim igriščem obrnete na levo. Nahajajo se v nekdanji prostrani ogradi navadnih jelenov. V ogradi je tudi vdolbina, napolnjeno z vodo, kjer se sike rade kopajo.
Vodenja za šole
Indokitajsko siko obiščemo na Učnih urah in Naravoslovnih dnevih.
Prehrana v ZOO
Indokitajske sike dobijo dva obroka dnevno. Količino briketov prilagajamo glede na telesno kondicijo. Ves čas imajo na voljo krmo (seno, lucerno, veje, trave).
Jedilnik je sledeč:
Program vzreje kritično ogrožene podvrste
Ta podvrsta sike je kritično ogrožena oz. celo izumrla v naravi zaradi izgube življenjskega okolja, lova in divjega lova. Svetovno združenje živalskih vrtov in akvarijev (WAZA) in regionalna združenja (npr. Evropski program za ogrožene vrste – EEP), katerih član je tudi Živalski vrt Ljubljana, igramo ključno vlogo pri ohranjanju indokitajske sike s programi vzreje za ohranjanje genetsko raznolikih populacij. Vodi se tudi rodovna knjiga, da ne prihaja do parjenja v sorodstvu in se zagotovi zdravo populacijo, ki bi jo lahko ponovno naselili v divjini.
Nadaljnji koraki za ohranjanje
Živalski vrtovi obiskovalce izobražujemo o grožnjah, s katerimi se soočajo sike, in pomenu ohranjanja, s čimer gradimo podporo javnosti za širša prizadevanja. Raziskovalci preučujejo vedenje, prehrano, razmnoževanje in zdravje sik, da bi zagotovili strategije ohranjanja in-situ (v divjini) in ex-situ (v ZOO-jih).
Ponovno vračanje osebkov v naravo je zahtevno zaradi uničenega naravnega življenjskega okolja, divjega lova in odsotnosti varnih, zaščitenih območij. Naravovarstveniki zato poskušajo določiti in zaščititi primerne življenjske prostore v Vietnamu in sosednjih regijah za prihodnjo ponovno naselitev. Sodelujejo tudi z vladami in nevladnimi organizacijami za zmanjšanje nezakonitega lova v potencialnih okoljih.
Preživetje vietnamskega sika jelena je odvisno od prizadevanj in-situ in ex-situ, pri čemer imajo živalski vrtovi ključno vlogo pri zagotavljanju prihodnosti te kritično ogrožene podvrste.
Zanimivosti iz ZOO
Ob menjavi črede navadnih jelenov s čredo indokitajske sike oskrbniki v ZOO Ljubljana ugotavljajo, da se sike vedejo bolj divjinsko, so nezaupljive, se prej prestrašijo ... Pri navadnem jelenu se je poznal vpliv udomačitve nekaj generacij nazaj.
Odraslega samca prepoznate po rogovih. Samec se v času parjenja svatovsko oglaša. Značilnost te vrste so pike, ki jih imata tako odrasel samec kot odrasla samica po vsem telesu. Pozimi so pike manj vidne zaradi temnejšega kožuha.
Čredo poleg samca sestavlja še šest odraslih samic.