-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
-
Več
Prijavite se na ZOO e-novice, ki vam bodo občasno polepšale dan!
So vam všeč fotografije živalskih mladičkov? Pa videoposnetki smešnih živalskih vragolij? Radi izveste kaj novega o svetu živali, koristite posebne ugodnosti in vas zanima, kaj vse se dogaja v Živalskem vrtu Ljubljana?
Prebivalke pamp
Mare živijo na odprtih traviščih in grmičastih pampah v Argentini. Skozi leto se količina dežja in rastlinska sestava v njihovem okolju močno spreminjata, temperature so razmeroma visoke. Brloge si izkopljejo na odprtih prostorih, poraslih s travo in nizkim rastlinjem.
Na jedilniku tudi kaktusi
Mare so rastlinojede živali. Jedo predvsem trave in zelnate rastline, pa tudi kaktuse, ki vsebujejo veliko vode. V sušnih obdobjih jedo več mesnatih, z vodo bogatih rastlin. Pri prebavi rastlinske hrane jim pomaga dolg izrastek črevesa, imenovan cekum, ki je poln simbiotskih bakterij. Podobno kot nekateri sorodni glodalci in zajci tudi mare pogosto pojejo svoje iztrebke, da bi s ponovno prebavo izkoristile še več hranil.
Samec svojo samico označi z urinom
Mare so značilno monogamne živali in imajo navadno istega spolnega partnerja celo življenje. Samec svojo samico neprestano čuva in jo napadalno brani pred morebitnimi tekmeci. Označi jo tudi z urinom in izločki analnih žlez. Plodno obdobje pri samici nastopi vsake 3 do 4 mesece in traja le okoli pol ure, brejost pa traja približno 100 dni. Največ mladičev se v naravi skoti septembra in oktobra, vsaka samica skoti do 3 mladiče naenkrat. Čeprav preživijo večino leta v parih, se v času kotitve zbirajo v skupinah. Nekaj parov si takrat deli večji skupni brlog, v katerem skrbijo za mladiče. Mladiči se najprej skrivajo v brlogu ali zelo blizu njega, pripravljeni na umik ob najmanjšem opozorilu odraslih živali. Nekoliko starejši mladiči tesno sledijo svojim staršem pri iskanju hrane, osamosvojijo pa se med drugim in tretjim mesecem starosti.
Sorodnice morskih prašičkov - buder
Poleg velikega mare (Dolichotis patagonum) uvrščamo v rod mar ali pampskih zajcev (Dolichotis) tudi malega maro (Dolichotis salinicola), ki živi na severu Argentine, v Paragvaju in Boliviji. Čeprav so v mnogih značilnostih mare podobne zajcem, z njimi niso v ožjem sorodu. Od njihovih ožjih sorodnikov lahko srečamo v Evropi le domače morske prašičke. Mare namreč uvrščamo v družino buder (Cevidae), kamor prištevamo poleg divjih in domačih morskih prašičkov še kerodone in kapibare. Budre so glodalci in imajo v obeh čeljustih par stalno rastočih sekalcev, ki jih obrabljajo z glodanjem.
Živali (Animalia)
Strunarji (Chordata)
Sesalci (Mammalia)
Glodalci (Rodentia)
Budra (Caviidae)
Mara (Dolichotis )
Dolichotis patagonum