Photo animal Photo animal
Photo mask
Odprti smo:
Oktober od 9.00 - 18.00
November 9.00 do 17.00

Žirafa Giraffa camelopardalis

Animal record badge

Najvišja kopenska žival, največje vidno polje

Žirafa

Žirafe so bile decembra 2016 na podlagi številnih raziskav, ki so potekale v Afriki, uvrščene na Rdeči seznam IUCN kot ranljiva vrsta. V zadnjih 30 letih je njihovo število namreč upadlo za neverjetnih 40 %. Ocenjujemo, da je danes v vsej Afriki ostalo le še manj kot 100.000 žiraf. Vzroka sta izguba, degradacija in razdrobljenost naravnega okolja s širjenjem človeka zaradi rasti prebivalstva ter nezakonit lov na žirafe.

Spoznaj in obišči

Vodenja za šole in naključne obiskovalce

Žirafe obiščemo na Učnih urahVečurnih vodenjih in Dogodivščinah z živalmi.

Kako za njih skrbimo

Vsakodnevna oskrba

Prav vsak dan oskrbniki pograbijo in odstranijo vse iztrebke ter ostanke vej in lucerne. Pregledajo in očistijo napajalnik. Pregledajo ograjo, mrežasto zaščito na deblih dreves in električnega pastirja. Ker so žirafe več kot tono težke živali in lahko močno brcnejo, se oskrbniki nikoli ne zadržujejo v istem prostoru z njimi. Iz prostora v prostor jih premeščajo s pomočjo loput, ki se od zunaj daljinsko odpirajo.


Ločijo barve in oblike
Ker žirafe ločijo barve, ima vsaka naša žirafa svojo tarčo, ki se po barvi in obliki razlikuje od ostalih tarč. Tarča imenujemo pripomoček, ki se mu žirafa pri treningu na željo oskrbnika približa in se ga dotakne, za kar je nagrajena s priboljškom. Ob pomoči tarče in klikerja redno treniramo naše žirafe. Zato jih lahko brez stresa zanje ali uspavanja tehtamo, cepimo, rentgensko slikamo in po potrebi dajemo zdravila.


Obožujejo lubenico in čebulo
Hranimo jih z lucerno, vejami vrbe, kostanja, leske, breze in hrasta ter listi robide. Ponudimo jim tudi narezano zelenjavo, npr. korenje, čebulo, peteršilj, zeleno, rdečo peso. Del obroka so tudi posebni briketi za žirafe, ki jih uvažamo z Nizozemske. Odrasli samci na dan pojedo do 20 kg hrane. Za priboljšek dodajamo navrtane melone in lubenice, ki jih dolbejo z jezikom.

Naravovarstvo v ZOO

Evropski vzrejni program

Rotschildske žirafe gojijo v 85 ZOO-jih in sicer okoli 150 samcev in nekaj več kot 200 samic. Povprečno se letno skoti okoli 40 mladičev.

V ZOO Ljubljana gojimo dva samca podvrste rothschildska žirafa. V evropskem vzrejnem programu sodelujemo z vzrejo presežnih samcev.

Osebna zgodba iz ZOO

Cvetko in Rastko

Cvetko in Rastko sta skupaj odraščala v ZOO Olomouc, zato jima je bilo lažje ob selitvi v ZOO Ljubljana.

Cvetko ima odgriznjeno konico uhlja in po tem je zelo prepoznaven. Njegova mati Veronika, ki živi v ZOO Olomouc je zelo skrbna in svoje mladiče takoj po skotitvi prične vzpodbujati k vstajanju. Pri tem jih vleče za čopke na rožičkih ali za uhlje in jim jih pri tem večkrat malo odščipne. Tako njenih mladičev ni težko prepoznati.

Osebna izkaznica
Ime:
Rastko
Rojstno ime:
?
Datum rojstva:
3. 10. 2006 v ZOO Olomouc na Češkem.
Prihod v ZOO Ljubljana:
2008
Opis:
Ime:
Cvetko
Rojstno ime:
?
Datum rojstva:
26. 4. 2007 v ZOO Olomouc na Češkem.
Prihod v ZOO Ljubljana:
2008
Opis:

Cvetko je zelo svetlo obarvan.

Žirafe se prostovoljno redno tehtajo. Njihove teže februarja 2016 so: Cvetko 984 kg, Rastko 1115 kg
Pri treningu žiraf uporabljamo tarče različnih barv in oblik. Žirafe dobro poznajo svojo tarčo, saj ločijo tako barve kot oblike.
OGLAS SPONZORJA/POKROVITELJA ŽIVALI
TUDI TI POSTANI POKROVITELJ
(link na trženje igrač, enrichmenta ipd)